Typy opotřebování pneumatik

Nadměrné opotřebování pneumatik může být způsobeno více faktory.

Kontrolujte tlak v pneumatikách
Nejběžnější je přehuštění nebo podhuštění pneumatik. Tento faktor je velmi snadné odstranit, stačí jen pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách a udržovat jej v hodnotách předepsaných výrobcem pneumatiky. Opotřebování způsobené nesprávným nahuštěním pneumatiky můžete vidět jako rovnoměrné opotřebování ve středu běhounu (přehuštění), nebo po jeho okrajích (podhuštění).

Jezděte šetrně
Pneumatiky se rychleji opotřebují nevhodným stylem jízdy. Prudké brzdění, rychlé starty, smyky – to vše napomáhá k vyhlazení dezénu pneumatiky přímo až kosmickou zychlostí. I tento faktor je poměrně snadno odstranitelný, stačí mít jen o něco „lehčí nohu na plynu“. Při nevhodném stylu jízdy vznikají nerovnoměrná, lokální opotřebení.

Nechte si kola vyvažovat
Další faktor, který urychlí opotřebování pneumatik, jsou vibrace pneumatiky při vyšších rychlostech. Tyto vibrace jsou často způsobeny nevyvážením kola, případně špatným stavem závěsů kol a spojovacích součástí. Každopádně si nechte pneumatiky vyvážit při každé i sezónní výměně a pravidelně navštěvujte servis.

Správně nastavená geometrie ušetří mnoho
Mezi příčiny opotřebování pneumatik, které také vyžadují pravidelnou kontrolu a údržbu, patří slabé tlumiče a nesprávně nastavená, případně "rozházená" geometrie kol. Nesprávným nastavením geometrie mohou na pneumatice kromě jiných vad (zobrazeno na obrázku) vzniknout zuby a "srst", které způsobují nejen zvýšení hlučnosti, ale i spotřeby pohonných hmot. Na druhé straně díky správně nastavené geometrii všech 4 kol se snižuje opotřebování běhounu pneumatik a spotřeba paliva. Zároveň zlepšuje ovladatelnost vozidla a zvyšuje tak bezpečnost jízdy.

Grafické znázornění opotřebování pneumatik
Grafické znázornenie opotrebovania pneumatík spôsobené rôznymi faktormi