Co je třeba vědět o pneumatikách

Signalizace od Michelin

Symbol panáčka Michelin na bočnicích pneumatik Michelin označuje umístění indikátorů opotřebování běhounu, které se nacházejí v každé hlavní dezénové drážce.

Symbol panáčika Michelin

Indikátory opotřebení jsou malé přechodové můstky uvnitř drážek dezénu. V okamžiku, kdy dezén splyne s můstky nebo dosáhne hloubky 1,6 mm, má pneumatika minimální hloubku dezénu předepsanou zákonem a musí být okamžitě vyměněna.

Michelin Vám důrazně doporučuje, abyste své pneumatiky vyměnili dříve, než dosáhnete této hranice. Jízda na mokré vozovce s ojetými pneumatikami zvyšuje riziko ztráty kontroly nad vozidlem v důsledku aquaplaningu.

Vzorek ojeté pneumatiky totiž v takovém případě neodvádí v dostatečném množství vodu a ten se hromadí pod pneumatikami a zvyšuje tak riziko ztráty kontroly nad vozidlem.
Aby byla zachována optimální přilnavost na sněhu jak při brzdění, tak při záběru, doporučujeme zimní pneumatiky vyměnit v okamžiku, kdy hloubka dezénu dosáhne 3,5 mm.

Jaké pneumatiky

  • Při nákupu pneumatik je nutno dodržet rozměr, zátěžový a rychlostní index uvedený v technickém průkazu Vašeho auta. Pokud je tam uvedeno více rozměrů, je třeba v takovém případě dodržet vyhlášku a použít na celém vozidle pneumatiky stejného rozměru, konstrukce, to znamená, že na nápravě musí být pneumatiky od stejného výrobce a se stejným dezénem.

  • Pneumatiky je třeba měnit pokud je hloubka dezénu 1,6 mm, je třeba mít na zřeteli i to, že takto ojetá pneumatika je na mokré nebo kluzké vozovce zcela nefunkční a zvyšuje se také riziko aquaplaningu a tedy ztráty kontroly nad vozidlem!

  • Správný tlak v pneumatice je důležitým faktorem jak z hlediska bezpečnosti tak i delší životnosti pneumatiky. Kontrolu tlaku je třeba provádět za studena. Kontrolu tlaku provádějte pravidelně, před každou jízdou.


    Michelin

  • Nastavení geometrie náprav na Vašem vozidle doporučujeme provádět jednou ročně, v případě vyšší třídy aut při každé výměně pneumatik. Pravidelnou kontrolou geometrie náprav se vyhnete nepravidelnému nebo abnormálnímu opotřebení pneumatik, prodloužíte tím i životnost pneumatik a dosáhnete ideálních jízdních vlastností Vašeho auta, minimalizujete namáhání mechanických částí podvozku a zpravidla včas odhalíte závady mechanických částí na podvozku Vašeho auta.

  • Vyvážení pneumatik je důležité pro potlačení vibrací, pomáhá zabráňovat opotřebení pneumatik a mechanických částí podvozku auta.

  • Vzduchový ventil je velmi důležitou součástí přispívající ke vzduchotěsnosti pneumatiky. Vlivem odstředivé síly se vzduchový ventil neustále opotřebovává (při rychlosti 100 km/h působí na ventil odstředivá síla rovnající se hmotnosti až 1,7 kg). Proto doporučujeme provést při každé výměně pneumatik i výměnu ventilu.

Pneumatika je zmiešaný výrobok

Pneumatika je zhotovená zo zmesi materiálov rôznych vlastností, ktorých zhotovenie si vyžaduje úplnu presnosť.

Pneumatika

Skládá se z těchto částí:

1. Kaučuková vrstva, která je zcela vzduchotěsná

Tato vrstva se nachází uvnitř pneumatiky a vytváří vzduchovou komoru.

2. Kostra pneumatiky (textilní vlákna)

Tato kostra se skládá z tenkých textilních vláken, která jsou přilepená ke kaučuku. Tato vlákna představují klíčový stavební prvek pneumatiky a zajišťují její odolnost proti tlaku. V kostře osobní pneumatiky najdeme přibližně 1400 vláken, která mohou odolat síle až 15 kg.

3. Patka a ochranná vrstva patky

Jejím úkolem je přenášet točivý moment motoru a brzdění z disku pneumatiky až na styčnou plochu pneumatiky s vozovkou.

4. Patkové lano

Patka je vyztužena ocelovým lankem, ke kterému jsou ukotveny jednotlivé vložky kostry. Unese až 1800 kg bez rizika přetržení.

5. Bočnice

Bočnice jsou z ohebné pryže a chrání pneumatiku před nárazy, které by mohly poškodit její kostru, jako jsou například nárazy o chodník. Místo, kde se pneumatika dotýká disku, je zpevněno tvrdou gumou.

6. Ocelové nárazníky

Jsou tvořeny velmi tenkými, ale pevnými ocelovými vlákny. Ocelová vlákna kříží tkaninu a tvoří s ní výztužné trojúhelníky. Tato metoda, která se nazývá triangulace, přispívá k pevnosti koruny.
Tyto nárazníky obepínají pneumatiku po celém jejím obvodu a plní několik funkcí:
- Kolem obvodu pneumatiky musí mít dostatečnou pevnost, aby nebyly deformovány odstředivou silou a za všech podmínek zachovávaly původní průměr pneumatiky.
- Rovněž musí být pevné iv příčném směru, aby odolávaly tlakům při změně směru jízdy. Zároveň však musí být dostatečně pružné ve svislém směru, aby „absorbovaly” deformace způsobené nerovnostmi povrchu a jinými překážkami.
Při výrobě těchto vrstev je třeba přilepit ocel ke gumě. To je sice velmi obtížné, ale společnosti Michelin se podařilo docílit dokonalé soudržnosti mezi těmito různorodými materiály, což je bezpodmínečný předpoklad úspěchu.

7. Nulový nárazník

Nulový nárazník umožňuje pneumatice zachovávat její profil bez ohledu na rychlost jízdy a minimalizovat její zahřívání. Většinou se skládá z nylonových vláken umístěných po celém obvodu pneumatiky svisle na její kostru, aby nebyl deformován odstředivou silou.

8. Běhoun

Běhoun se nachází na kostře pneumatiky. Tato část pneumatiky je v kontaktu s vozovkou a disponuje konkrétním dezénem. Na místě kontaktu s vozovkou musí být běhoun schopen odolávat značným tlakům. Směs běhounu musí být přilnavá ke všem typům povrchu, musí odolávat opotřebení a měla by se co nejméně zahřívat.

A teď zbývá už jen vytvarovat vzorek dezénu a všechny výše zmíněné polotovary vulkanizovat do jednoho výsledného produktu, kterým je souvislá pneumatika.