Run-flat dojezdové pneumatiky

Moderní technologie dojezdových pneumatik. run-flat, zaručuje ovladatelnost v případě defektu a snižuje riziko svlečení pneumatiky z disku při nulovém tlaku vzduchu. Možnost pokračovat v jízdě ještě 80km* při maximální rychlosti 80 km/h i při nulovém tlaku vzduchu a bezpečně dojet až na místo, kde lze poškozenou pneumatiku opravit, případně i vyměnit. Je-li propíchnuta více než jedna pneumatika, řidič musí neprodleně přerušit jízdu.

Pozn.: Pokud vozidlo jede s prázdnou pneumatikou na zasněženém povrchu, je nutné věnovat zvýšenou pozornost kontrole jízdní trajektorie.

Různí výrobci používají k označení dojezdových pneumatik vlastní zkratky:

Označení ROF (run-on-flat) naleznete na pneumatikách výrobce Goodyear.

Označení RF nebo R-F (run-flat) používají výrobci Bridgestone, Firestone, Dunlop, Pirelli.

Zkratkou SSR (self-supporting-runflat) označují své dojezdové pneumatiky výrobci Continental a Barum.

Zkratku ZP (zero-pressure), resp. ZP SR (zero-pressure-short-range) si pro označení této technologie zvolil výrobce Michelin. *Při pneumatice s označením ZP SR je garantován dojezd jen 30km!

Michelin doporučuje u run-flat pneumatik používat sněhové řetězy s automatickým napínáním, které se v případě potřeby lépe přizpůsobí prázdné pneumatice.

Pneumatiky s run-flat technologií lze použít pouze na vozidlech, která jsou vybavena snímači tlaku vzduchu – jde převážně o vozy BMW, či jiná moderní luxusnější vozidla Mercedes nebo Audi.

Porovnanie pneumatík

vlevo pneumatika typu run-flat / vpravo běžná pneumatika, obě při tlaku 200 kPa

Porovnanie pneumatík

poškození pneumatiky průrazem, způsobeným například ostrým předmětem

  Porovnanie pneumatík

  pneumatika při nulovém tlaku: vlevo pneumatika run-flat přenese váhu vozidla a mírně se zdeformuje! / vpravo běžná pneumatika, která zcela selže a dochází k deformaci kordů uvnitř pneumatiky 

  Porovnanie pneumatík

  nahoře průřez běžné konstrukce pneumatiky /
  dole technologie typu run-flat

  Porovnanie pneumatík

  Správný tlak v pneumatice je důležitým faktorem jak z hlediska bezpečnosti tak i delší životnosti pneumatiky. Kontrolu tlaku je třeba provádět za studena tlakoměrem, ale i opticky! Kontrolu tlaku provádějte pravidelně, před každou jízdou! 

    Porovnanie pneumatík