Označení pneumatik

Označení pneumatik pro dobrou informovanost zákazníka

Díky evropské legislativě se spotřebitelé od 1. listopadu 2012 setkávají v obchodech s pneumatikami označenými standardizovaným štítkem. Více informací naleznete na www.europa.eu

Označení poskytuje informace o třech klíčových parametrech pneumatiky – valivém odporu, přilnavosti na mokré vozovce a hlučnosti. Od tohoto data všechny pneumatiky na osobní auta, lehké nákladní automobily a nákladní automobily vyrobené po 1. červenci 2012 musí být prodávány jedině s těmito informacemi.

Pro spotřebu paliva a přilnavost na mokrém povrchu jsou použity třídy podobně jako pro hodnocení spotřeby energie: „A“ představuje pneumatiky s nejlepším dosaženým výsledkem, „G“ pneumatiky s nejhoršími výsledky, které ještě splňují zákonné normy.

Vnější hlučnost je vyjádřena v decibelech a jednou, dvěma nebo třemi zvukovými vlnami.

Štítok na označenie pneumatík obsahuje informácie o palivovej úspornosti, priľnavosti na mokrom povrchu a úrovni hluku.

Spotreba paliva 

Tento diagram udáva mieru spotreby paliva, umožňuje teda zákazníkom porovnať rozdiely medzi výkonnosťou jednotlivých pneumatík. Trieda spotreby paliva je daná valivým odporom pneumatík. 

Rozdiel medzi každou kategóriou predstavuje zníženie alebo zvýšenie spotreby paliva o 0,10-0,15 l/100 km pri vozidle s priemernou spotrebou 6,6 l/100 km.

Spotreba paliva

Přilnavost na mokrém povrchu

Tento znak poskytuje zákazníkovi informaci o důležitém bezpečnostním aspektu pneumatik: přilnavosti na mokrém povrchu. Lepší přilnavost na mokrém povrchu zkracuje brzdnou dráhu na mokrých nebo

vlhkých vozovkách. V současnosti jsou štítky udávající přilnavost na mokrém povrchu definovány pouze pro osobní pneumatiky. Metoda měření přilnavosti na mokrém povrchu pro lehké a těžké nákladní pneumatiky je momentálně ve vývoji, v praxi bude zavedena ještě před listopadem 2012, tedy před začátkem platnosti nového nařízení EU.

Rozdíl mezi každou kategorií představuje brzdnou dráhu od jedné do dvou délek vozidla (3 až 6 metrů) při brzdění z rychlosti 80 km/hod.
Rozdíl mezi kategorií A a F je více než 18 metrů.

Priľnavosť

Vnější hlučnost

Součástí štítku je také informace o vnějším hluku, který pneumatiky produkují. Vnější hlučnost je vyjádřena hodnotou v decibelech a jednou, dvěma nebo třemi zvukovými vlnami.

Jedna vlna znamená nejlepší výkon – tedy že hladina hlučnosti pneumatiky je minimálně o 3 dB nižší, než je příští zákonný limit. Tři černé vlny představují nejhorší výsledky, tzn. že pneumatika spadá mezi současný maximální limit a plánovaný nižší limit, který bude zaveden v rámci regulace 661 v období od roku 2012 do roku 2016.

Hlučnosť